![](https://images.squarespace-cdn.com/content/v1/65ba3dde0d94902e6a8beeca/00841933-e64c-4942-82bf-53f5da703883/stanari2020_10.jpg)
Termoelektrana
Procjena uticaja na životnu sredinu i ekološka dozvola
Projekat razvoja i izgradnje TE Stanari je prošao sve neophodne faze procjene uticaja na životnu sredinu i pribavljanja ekološke dozvole, u skladu sa važećom regulativom Republike Srpske i BiH, od kojih su najznačajnije sledeće:
Dobijanje rješenja o utvrđivanju obaveze sprovođenja procjene uticaja na životnu sredinu (maj 2006.)
Izrada Studije uticaja na životnu sredinu (jun 2006. - jun 2007.)
Uvid i javna rasprava (jun - avgust 2007.)
Odobrenje studije (februar 2008.)
Dobijanje Ekološke dozvole (maj 2008.)
Vanrednom revizijom Ekološke dozvole od strane nadležnog Ministarstva RS potvrđeno je da TE Stanari ispunjava stroge granične vrijednosti emisija utvrđene Direktivom o velikim ložištima 2001/80/EC.
Procjena uticaja na životnu sredinu za TE Stanari pokazala je da izgradnja i rad elektrane neće imati značajan negativan uticaj na životnu sredinu.
Veliki broj mjera za ublažavanje uticaja na životu sredinu implementiran je u savremenoj tehnologiji koja je primjenjena u TE Stanari. Nizak sadržaj sumpora u stanarskom lignitu još više pospješuje ove mjere. Odabranom metodom odsumporavanja dimnih gasova emisije SO₂ su svedene, ne samo na granične vrijednosti predviđene lokalnim zakonodavstvom, već na strože vrijednosti koje su definisane direktivom Evropske unije 2001/80/EC.
Upotrebom ‘Low NOx’ gorionika osigurana je emisija azotnih oksida u skladu sa Direktivom Evropske unije 2001/80/EC.
Uklanjanje čvrstih čestica iz dimnih gasova vrši se vrećastim filterima, čija je efikasnost 99,99%. U TE Stanari ugrađen je sistem za kontinualno praćenje svih parametara koji su neophodni za kontrolu procesa sagorijevanja i emisija zagađujućih materija.
Obnavljanje Ekološke dozvole se vrši svakih 5 godina.
Energetska zajednica
Sekretarijat Energetske zajednice (Energy Community Secretariat) je tokom 2015. godine razmatrao cijeli proces izrade procjene uticaja na životnu sredinu i izdavanja ekološke dozvole za TE Stanari.
Zaključeno je da su ispoštovani svi zahtjevi lokalnih propisa kao i relevantnih EU direktiva 85/377/EEC, 2001/80/EC, 2010/75/EU pismo Energetska zajednice od 14.09.2015.
Emisije u vazduh
Granične vrijednosti emisija u vazduh (GVE)
Ekološkom dozvolom su određene GVE:
U TE Stanari je ugrađen sistem za kontinuirano praćenje emisija u vazduh (CEMS), koji omogućuje neprekidno praćenje nivoa emisija i optimizaciju procesa sagorijevanja uglja.
Kalibraciono mjerenje emisija
U skladu sa lokalnim propisima i zahtjevima standarda BAS EN ISO 14181, a prije puštanja u rad TE Stanari, urađena je provjera CEMS-a u svrhu provođenja postupka kalibracije (QAL 2).
Provjera je pokazala da kvalitet mjerenja za sve mjerene parametre (SO₂, NOx, CO, O₂, temperatura i pritisak dimnog gasa, koncentracija čvrstih čestica) u potpunosti zadovoljava zahtjeve standarda.
Izvještaj o kalibraciji, NU „Institut zaštite i ekologije RS“ Bluka i „EKONERG Institut za energetiku i zaštitu okoliša“ Zagreb, jun - avgust 2016.
Povremena mjerenja
U TE Stanari vrše se i povremena mjerenja emisija od strane akreditovanih laboratorija:
Mjerenje u cilju provjere vrijednosti emisija SO₂, NOx i čvrstih čestica u vazduh, u oktobru 2017. godine je pokazalo da emisije u vazduh u potpunosti zadovoljavaju propisane granične vrijednosti.
Mjerenje u cilju provjere vrijednosti emisija žive (Hg), hlorovodonika (HCl) i fluorovodonika (HF) u vazduh, u oktobru 2017. godine, je pokazalo da emisije u vazduh u potpunosti zadovoljavaju propisane granične vrijednosti
Mjerenje u cilju provjere mogućnosti rada TE Stanari za ispunjenje zahtjeva definisanih u novom BAT standardu (Best Available Techniques, 31.07.2017. godine) u pogledu emisija SO₂ i NOx u vazduh je urađeno u martu 2018. godine. Rezultati mjerenja su pokazali da TE Stanari može zadovoljiti propisane granične vrijednosti od 150 mg/Nm³ za NOx, 180 mg/Nm³ za SO₂, u skladu sa novim BAT standardom i Direktivom o industrijskim emisijama 2010/75/EU.
Kontinurana mjerenja emisija u periodu od početka rada TE su potvrdila ispunjenost zahtjeva novog BAT standarda u pogledu GVE za čvrste čestice (10mg/Nm³).
Izvještaj o mjerenju emisija zagađujućih materija u vazduh iz TE Stanari, Novembar 2018.
Mjerenje u cilju provjere vrijednosti emisija SO₂, NOx i čvrstih čestica u vazduh, u novembru 2018. godine, je pokazalo da emisije u vazduh u potpunosti zadovoljavaju propisane granične vrijednosti.
Izvještaj o mjerenju emisija zagađujućih materija u vazduh iz TE Stanari, Decembar 2019.
Mjerenje u cilju provjere vrijednosti emisija SO₂, NOx i čvrstih čestica u vazduh u decembru 2019. godine je pokazalo da emisije u vazduh u potpunosti zadovoljavaju propisane granične vrijednosti.
Parametri (mg/Nm3) | TE Stanari |
---|---|
SO2 | 200 |
SO2 | 200 |
Čvrste čestice | 30 |